تبلیغات
آموزش آنلاین مکالمه انگلیسی - در مورد تافل بیشتر بدانیم

 

در مورد تافل بیشتر بدانیم


ابتدا این توضیح رو بدم  که هر زبان شامل چهار مهارت است از جمله زبان انگلیسی

 در انگلیسی این چهار مهارت عبارت است از :

 Listening  :  توانایی درک مطالبی که می شنوید و اینکه یک فرد چقدر چیزی رو که به انگلیسی می شنود

                     ( خواه بطورمستقیم از اشخاص و یا  در فیلم ها و فایلهای صوتی )  متوجه شود


 Speaking  :  توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی


  Reading  :    توانایی خواندن متون انگلیسی و درک مفهوم آن ( تنها خواندن ملاک نیست بلکه نحوه درست                               خواندن با تلفظ صحیح  به همراه  درک مفهوم جملات )


 Writing     :    توانایی در نوشتن یک نامه ،  مقاله  ،  گزارش و یا هر متنی  


تافل چیست ؟

TOEFL  مخفف عبارت     Test  of  English  as  a  Foreign  Language است یعنی  تست انگلیسی برای کسانی که انگلیسی زبان مادری آنها نیست این آزمون توانایی  فرد رو در هر چهار مهارت زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار می دهد .

 این آزمون توسط موسسه ATC   به دو روش برگزار می گردد

 روش اول :  PBT  ( آزمون کاغذی )

  روش دوم : IBT    ( آزمون اینترنتی )

 شرکت در آزمون برای کلیه اشخاص آزاد است و نیازی نیست که شخص از طرف موسسه و یا آموزشگاهی معرفی گرددبلکه خود می تواند شخصا برای ثبت نام در آزمون اقدام کند .

 تافل اولین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد وهم اکنون در بیش از شش هزار دانشگاه ، کالج و موسسه در بیش از  یکصد و سی کشور جهان مورد پذیرش است واز متقاضیان ورود به این دانشگاهها و موسسات  درخواست می شود.

همچنین برای مهاجرت نیز مورد نیاز است و همچنین در بعضی از کشورها اشخاصی که مشاغل حرفه‌ای دارند 

  برای ادامه فعالیتهای حرفه‌ایشان مرتباً به یک رتبه تافل نیاز دارند.

 در کشور ما نیزدانشگاهها وموسسات آموزش عالی برای پذیرش دانشجو در مقطع دکترا و یا بعضی از شرکتهای  خصوصی برای استخدام  نیروی کار مورد نیاز این مدرک رو از متقاضیان درخواست می کنند

اکنون به تشریح جزئیات دو نوع آزمون تافل  می پردازم

 

آزمون PBT ( آزمون کاغذی )

 همانطور که از نام این آزمون مشخص است، داوطلبین برای شرکت در این آزمون باید به سوالات موجود در دفترچه آزمون پاسخ دهند. این آزمون جای خود را رفته رفته به آزمون اینترنتی داده است و درواقع  به نظر می رسد در آینده‌ای نه چندان دور کاملا منسوخ شود. در آزمون کاغذی سه مهارت از چهار مهارت  مورد ارزیابی قرار می‌گیرد:

Listening ( بخش شنیداری ) : این بخش از تافل توانایی شما را در درک مکالمه‌های انگلیسی آمریکایی مورد سنجش قرارمی‌دهد. این بخش خود به سه قسمت تقسیم می‌شود.

قسمت اول (Part A)  : شاملمکالمه‌هایی کوتاه می‌باشد که بین دو نفر صورت می‌گیرد.  پس از پایان هر مکالمه پرسشی  مبنی بر اینکه چه چیزی بین این دو نفر رد و بدل شده است و یا پرسشی در مورد زمان یا مکان این مکالمه، مطرح می‌شود.

قسمت دوم  (Part B) : مکالمه‌های طولانی تر که  بین دو یا چند نفر انجام می‌شود که پس از پایان آن فرد باید به پرسشها پاسخ دهد

 قسمت سوم (Part C) : دربرگیرنده نطق‌ها و سخنرانی‌هایی است که بیشتر حول و حوش موضوعات دانشگاهی و آکادمیک می‌باشد. پس از پایان آن فرد به سوالات پاسخ می دهد

Reading ( درک مطلب ) : مهارت کافی در درک متون انگلیسی و نیز دایره لغات خوب، کلید موفقیت در همه بخشهای تافل محسوب می‌شود، اما در این بخش این مهارتها بطور خاص مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این بخش از آزمون تافل معمولاً شامل پنج متن در زمینه‌های علمی و دانشگاهی می‌باشد و به دنبال هر متن 10 پرسش مطرح می‌شود. همه اطلاعاتی که برای پاسخ به پرسشها نیاز دارید در داخل متنها گنجانده شده است و شما نیاز به پیش‌زمینه علمی خاصی ندارید.

Writing ( بخش ساختار و نگارش ) : این بخش دو دسته از سؤالات را در بر می‌گیرد و هر دو دسته برای سنجش توانایی شما در تشخیص گرامر و ساختار صحیح در یک متن طراحی شده‌اند. 

دسته اول  : ( ساختار Structure )  در این سری از سوالات سؤالات شما باید ساختار صحیح و ترتیب لغات را تشخیص دهید. این دسته از سؤالات از یک جمله با یک یا چند جای خالی تشکیل شده است و شما باید گزینه‌ای را که به بهترین نحو جمله را تکمیل می‌کند، انتخاب کنید. 

دسته  دوم : ( نگارش یا  Written Expression)  در این سری از سوالات هم شما با جملات کاملی روبرو می‌شوید که زیر چهار تا از کلمات آنها خط کشیده شده است و شما باید کلمه یا عبارت نادرست را شناسایی کنید.

نمرات  بدست آمده از هر قسمت  با هم جمع شده و نمره کل داوطلب را مشخص می‌کند. این نمره  بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ است. بنابراین هیچ نمره مشخصی برای قبولی یا رد شدن در این آزمون وجود ندارد( در واقع چیزی به اسم رد شدن در تافل نداریم )هر کس که در این آزمون شرکت کند مدرک تافل خواهد گرفت اما مهم این است که با چه نمره ای این مدرک را گرفته پس به یاد داشته باشیم صرف داشتن مدرک تافل دلیل بر خوب بودن مهارت انگلیسی یک فرد نیست بلکه نمره کسب شده ملاک سنجش است 

بر همین اساس دانشگاهها ، موسسات و شرکت های خصوصی که مدرک تافل رو از متقاضایان خود درخواست می کنند همیشه میزان نمره مورد نظر خودشون رو نیز عنوان می کنند 

نمره مورد نیاز داوطلب بستگی به محلی دارد که داوطلب می خواهد نمره آزمون تافلش را به آنجا ارائه دهد معمولا برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور نمره بالاتر از ۵۵۰ مورد نیاز است.


 آزمون IBT ( آزمون اینترنتی )

 این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین نوع PBT گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر نیز بتدریج راه یافت. در این نوع آزمون شرکت کنندگان بایستی در تاریخهای مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند ( در کشور ما با حضور در موسساتی که آزمون تافل برگزار می کنند )

هر دو نوع آزمونهای PBT و IBT از اعتبار یکسانی برخوردارند ولی آزمون IBT   دارای مزایایی می‌باشد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 برخلاف نوع PBT   که بیشتر تاکید بر روی گرامر بود، این آزمون هر چهار مهارت زبانی را  پوشش می‌دهد.

فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود سه هفته می‌باشد.

این آزمون هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبین آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.

مدت این آزمون ۴ ساعت است و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چندمهارت را مورد آزمایش 

قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش PBT  مجاز است. این آزمون نمی‌تواند بیشتر از یک بار در

هفته برگزار شود.

 البته باید دقت کرد که ممکن است یک یا چند بخش به صورت طولانی (طولانی تر از حد معمول) ارائه شوند. در این صورت مشخص نیست کدام بخش از سوالها واقعا تصحیح شده و جزو نمره در نظر گرفته می‌شوند. انتخاب سوالات تقریبا به صورت تصادفی است.                  

       

1. Listening   ( مهارت شنیداری )

 این بخش شامل شش متن می‌باشد؛ دو مکالمه ی دانشجویی و چهار متن نیز شبیه سازی کلاس درس دانشگاهی و مباحثات است.


 2.  Speaking   ( مهارت گفتاری                                                                  (

 این بخش مجموعا شامل شش قسمت است؛ دو قسمت مستقل که در هرکدام از آنها یک سوال درباره ی زندگی آکادمیک مطرح می‌شود و دانشجو باید در مورد آن صحبت کند. چهار قسمت هم به صورت مجتمع است که بخشهای reading،listening همراه با بخش speaking وجود دارد. در این بخشها دانشجو باید در مورد خلاصه ی متنی که می خواند یا می‌شوند و یا ایده‌های جدید خود در مورد این متون صحبت کند. این صحبت ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد.


 3.  Reading   (مهارت خواندن )

 این قسمت دارای ۳ الی ۵ متن بلند و سوالاتی در مورد این متنها است. موضوع متن ها آکادمیک بوده و معمولا در کتابهای دانشگاهی یافت می‌شوند.

  سوالات عمدتا در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت ها، نحوه ی دیگر بیان جملات، جایگذاری جملات، واژه‌های مترادف می‌باشد.

  در آزمون IBT دانشجو باید مهارت هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده‌های اصلی و جدولبندی را دارا باشد. به طور کلی نیازی به اطلاعات قبلی در مورد متن نیست اما اطلاعات قبلی می‌تواند کمک کننده باشد.

 

۴.  Writing  ( مهارت نوشتاری )

 این بخش شامل دو قسمت است. یک قسمت مجتمع و یک قسمت مستقل. در بخش مجتمع دانشجو باید متن آکادمیکی را بخواند، سپس به ادامه ی آن گوش دهد و بعد از ان نظرات خود را در مورد متن بنویسد. در بخش مستقل نیز دانشجو یک مقاله ی شخصی در مورد سوال ارائه شده می‌نویسد.

 نمره هر یک از مهارت ها بین 0 تا 30 بوده و در مجموع نمره بین 0 تا 120 است. نمره 80 این آزمون معادل 550 آزمون کاغذی شناخته می‌شود که برای ورود به اکثر دانشگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است.